SexyBookmarks v2.6.1.3 - en to pt translation catalogue (134 entries)

en: Your changes have been saved successfully!
pt: As suas alterações foram guardadas com sucesso!

en: Maybe you would consider
pt: Talvez possa considerar

en: donating
pt: fazer uma doação

en: Please choose where you would like the menu to be displayed.
pt: Por favor escolha onde gostaria que o menu seja exibido.

en: You can't display the menu if you don't choose a few sites to add to it!
pt: O menu não poderá ser exibido se não escolher alguns websites para lhe adicionar!

en: Please choose where you want the menu displayed.
pt: Por favor escolha onde quer que o menu seja exibido.

en: You need to select the primary category for any articles submitted to Twittley.
pt: Tem que seleccionar a categoria primiária para qualquer artigo submetido ao Twittley.

en: You need to set at least 1 default tag for any articles submitted to Twittley.
pt: Tem que definir pelo menos um tag por defeito para qualquer artigo submetido ao Twittley.

en: You must first download and activate the
pt: Deverá primeiro fazer download e activar o

en: Twitter Friendly Links Plugin
pt:  Plugin Twitter Friendly Links

en: before hosting your own short URLs...
pt: antes de alojar os seus próprios URL curtos...

en:  Short URLs have been reset.
pt: Os URL curtos foram repostos.

en: Enabled Networks
pt: Redes activadas

en: Select the Networks to display. Drag to reorder.
pt: Seleccione as Redes a exibir. Arraste-as para reordenar.

en: All
pt: Todas

en: None
pt: Nenhuma

en: Most Popular
pt: Mais populares

en: Recommended
pt: Recomendadas

en: Functionality Settings
pt: Definições de funcionalidades

en: This will clear <u>ALL</u> short URLs. - Are you sure?
pt: Esta acção irá limpar <u>TODOS</u> os URL curtos. Tem a certeza?

en: Yes
pt: Sim

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Twitter Options:
pt: Opções do Twitter:

en: Which URL Shortener?
pt: Qual o URL Shortener?

en: Reset all Short URLs
pt: Repor todos os URL reduzidos

en: Yahoo! Buzz Defaults:
pt: Opções Yahoo! Buzz por defeito:

en: Default Content Category:
pt: Categoria de conteúdo por defeito:

en: Default Media Type:
pt: Tipo de media por defeito:

en: Twittley Defaults:
pt: Opções do Twittley por defeito:

en: Primary Content Category:
pt: Categoria de conteúdo primária:

en: Enter a comma separated list of general tags which describe your site's posts as a whole. Try not to be too specific, as one post may fall into different "tag categories" than other posts.
pt: Insira uma lista separada por vírgulas das tags gerais que descrevam os posts do seu site como um todo. Tente não ser demasiado específico, uma vez que um post pode cair em "categorias de tags" diferentes de outros posts.

en: This list is primarily used as a failsafe in case you forget to enter WordPress tags for a particular post, in which case this list of tags would be used so as to bring at least *somewhat* relevant search queries based on the general tags that you enter here.
pt: Esta lista é utilizada principalmente como um mecanismo de protecção, no caso de se esquecer de inserir tags WordPress para um post em particular. Neste caso, esta lista de tags será utilizada para trazer *algumas" consultas relevantes, baseadas nas tags gerais que inserir aqui.

en: Click here to close this message
pt: Clique aqui para fechar esta mensagem

en: close
pt: fechar

en: Default Tags:
pt: Tags por defeito:

en: Click here for help with this option
pt: Clique aqui para obter ajuda nesta opção

en: General Functionality Options:
pt: Opções de funcionalidades gerais:

en: Add nofollow to the links?
pt: Adicionar nofollow às ligações?

en: No
pt: Não

en: Open links in new window?
pt: Abrir ligações numa nova janela?

en: Plugin Aesthetics
pt: Estética do plugin

en: Warning!
pt: Aviso!

en: This option is intended
pt: Esta opção destina-se

en: STRICTLY
pt: ESTRITAMENTE

en:  for users who understand how to edit CSS/JS and intend to change/edit the associated images themselves. No support will be offered for this feature, as I cannot be held accountable for your coding/image-editing mistakes. Furthermore, this feature was implemented as a favor to the thousands of you who asked for such a feature, and as such, I would appreciate it if you could refrain from sending nasty emails when you break the plugin due to coding errors of your own.
pt:  para utilizadores que sabem como editar CSS/JS e pretendam mudar/editar as imagens associadas por si mesmo. Não será facultado suporte a esta funcionalidade, assim como não poderei ser responsabilizado por erros de código/edição de imagem efectuados por si. Para além disso, este recurso foi implementado como um favor para os milhares de utilizadores que o solicitaram, e como tal, agradeço que se abstenha de enviar emails desagradáveis sempre que o plugin deixar de funcionar, devido a erros de código da sua responsabilidade.

en: How it works...
pt: Como funciona...

en: Since you have chosen for the plugin to override the style settings with your own custom mods, it will now pull the files from the new folders it is going to create on your server as soon as you save your changes. The file/folder locations should be as follows:
pt: Uma vez que escolheu que o plugin substitua as configurações de estilo pelos seus estilos personalizados, irá agora carregar os ficheiros das novas pastas que serão criadas no seu servidor, assim que guardar as suas alterações. A localização dos ficheiros/pastas deverá ser a seguinte:

en: Once you have saved your changes, you will be able to edit the image sprite that holds all of the icons for SexyBookmarks as well as the CSS which accompanies it. Just be sure that you do in fact edit the CSS if you edit the images, as it is unlikely the heights, widths, and background positions of the images will stay the same after you are done.
pt: Depois de guardar as suas alterações, poderá editar as imagem sprite que contém todos os ícones para SexyBookmarks, bem como o CSS que a acompanha. Só não se esqueça que edita o CSS se editar as imagens, e é improvável que a altura, largura e as posições de fundo das imagens fiquem as mesmas, depois da edição. É conveniente ter algum conhecimento de como trabalhar com CSS sprites.

en: Just a quick note... When you edit the styles and images to include your own custom backgrounds, icons, and CSS styles, be aware that those changes will not be reflected on the plugin options page. In other words: when you select your networks to be displayed, or when you select the background image to use, it will still be displaying the images from the original plugin directory.
pt: Apenas uma nota rápida... Quando edita os estilos e imagens para incluir nos seus próprios fundos personalizados, ícones e estilos CSS, esteja ciente de que essas alterações não serão reflectidas na página de opções do plugin. Por outras palavras: quando selecciona as suas redes a exibir, ou quando selecciona uma imagem de fundo a utilizar, a página de opções do plugin continuará a mostrar as imagens do directório original do plugin.

en: If you happen to completely screw up the code, you can follow these directions to reset the plugin back to normal and try again if you wish:
pt: Se lhe acontecer estragar completamente o código, poderá seguir estas instruções para repor o plugin de volta ao normal e tentar de novo, se desejar:

en: Login to your server via FTP or SSH. (whichever you are more comfortable with)
pt: Inicie sessão no seu servidor via FTP ou SSH. (a opção com que se sinta mais à vontade)

en: Navigate to your wp-content directory.
pt: Navegue para o seu directório wp-content.

en: Delete the directory named "sexy-mods".
pt: Elimine o directório com o nome "sexy-mods".

en: Login to your WordPress dashboard.
pt: Inicie sessão no seu painel do WordPress.

en: Go to the SexyBookmarks plugin options page. (settings->sexybookmarks)
pt: Vá para a página de opções do plugin SexyBookmarks. (opções->sexybookmarks)

en: Deselect the "Use custom mods" option.
pt: Desmarque a opção "Utilizar mods personalizados".

en: Save your changes.
pt: Guarde as suas alterações.

en: Override Styles With Custom Mods Instead?
pt: Substituir estilos por Mods personalizados?

en: jQuery Related Options
pt: Opções relacionadas com jQuery

en: Animate-expand multi-lined bookmarks?
pt: Animar expansão de marcadores multi-linha?

en: Auto-space/center the bookmarks?
pt: Espaçamento automático/centrar os marcadores?

en: Space
pt: Espaço

en: Center
pt: Centrar

en: jQuery Compatibility Fix
pt: Corrigir compatibilidade jQuery?

en: Check this box ONLY if you notice jQuery being loaded twice in your source code!
pt: Marque esta caixa APENAS se verificar que o jQuery está a ser carregado duas vezes no código-fonte!

en: Background Image Options
pt: Opções de imagem de fundo

en: Use a background image?
pt: Utilizar uma imagem de fundo?

en: Menu Placement
pt: Localização do menu

en: Need help with this? Find it in the
pt: Necessita de ajuda com isto? Encontre-a no

en: official install guide
pt: guia oficial de instalação

en: This feature is still in the experimental phase, so please
pt: Esta funcionalidade está ainda numa fase experimental, por isso, por favor

en: report any bugs
pt: comunique quaiquer erros

en: you may find
pt: que possa encontrar

en: Menu Location (in relevance to content):
pt: Localização do menu (em relação ao conteúdo):

en: Above Content
pt: Acima do conteúdo

en: Below Content
pt: Abaixo do conteúdo

en: Manual Mode
pt: Modo manual

en: Posts, pages, or the whole shebang?
pt: Posts, páginas ou tudo?

en: Show in RSS feed?
pt: Mostrar no Feed RSS?

en: Hide menu from mobile browsers?
pt: Esconder o menu de browsers móveis?

en: Save Changes
pt: Guardar alterações

en: Helpful Plugin Links
pt: Links úteis do plugin

en: Installation &amp; Usage Guide
pt: Instalação &amp; guia de utilização

en: Frequently Asked Questions
pt: Questões Frequentemente Colocadas

en: Bug Submission Form
pt: Formulário de comunicação de erro

en: Feature Request Form
pt: Formulário de requisição de funcionalidade

en: Submit a Translation
pt: Submeter uma tradução

en: Other SexyBookmarks Platforms
pt: Outras plataformas SexyBookmarks

en: Support by Donating
pt: Suporte doando

en: If you like SexyBookmarks and wish to contribute towards it's continued development, you can use the form below to do so.
pt: Se gosta de SexyBookmarks e deseja contribuir para o seu desenvolvimento continuado, pode usar o formulário abaixo para o fazer.

en: SexyBookmarks Development Support
pt: Suporte ao desenvolvimento de SexyBookmarks

en: Please enter the URL you'd like me to link to if you are a top contributor.
pt: Por favor, digite o URL a que gostaria de me ligar, se é um contribuidor de topo.

en: Return to Your Dashboard
pt: Regressar ao seu painel

en: Select Preset Amount?
pt: Seleccionar um montante predefinido?

en: Enter Custom Amount?
pt: Inserir um montante personalizado?

en: Disable sponsor messages?
pt: Desactivar mensagens de patrocinadores?

en: Top Supporters
pt: Principais contribuidores

en: Shout-Outs
pt: Mensagens

en: Twitter encoding fix: Gautam Gupta
pt: Correcção da codificação do Twitter: Gautam Gupta

en: Translation Contributors
pt: Contribuidores de traduções

en: RU Translation: Yuri Gribov
pt: Tradução RU: Yuri Gribov

en: FR Translation: Maitre Mo
pt: Tradução FR: Maitre Mo

en: RO Translation: Ghenciu Ciprian
pt: Tradução RO: Ghenciu Ciprian

en: IT Translation: Carlo Veltri
pt: Tradução IT: Carlo Veltri

en: ES Translation: Javier Pimienta
pt: Tradução ES: Javier Pimienta

en: CN Translation: Joojen
pt: Tradução CN: Joojen

en: IT Translation: Giovanni Zuccaro
pt: Tradução IT: Giovanni Zuccaro

en: TR Translation: &#214;mer Taylan Tu&#287;ut
pt: Tradução TR: &#214;mer Taylan Tu&#287;ut

en: DE Translation: Gunther Wegner
pt: Tradução DE: Gunther Wegner

en: da-DK Translation: Mads Floe
pt: Tradução da-DK: Mads Floe

en: NO Translation: Svend Olaf Olsen
pt: Tradução NO: Svend Olaf Olsen

en: NL Translation: Martin van der Grond
pt: Tradução NL: Martin van der Grond

en: Check this box to include
pt: Marque esta caixa para incluir

en: Script &amp; Style
pt: Script &amp; Estilo

en:  in your bookmarking menu
pt: no seu menu de marcadores

en: Submit this to
pt: Submeter ao

en: Share this on
pt: Partilhar no

en: Post this on
pt: Publicar em

en: Post this to
pt: Publicar em

en: Tweet This!
pt: Tweet!

en: Check this box to include the
pt: Marque esta caixa para incluir o

en: "Email to a Friend" link
pt: link "Email para um amigo"

en: Email this to a friend?
pt: Enviar a um amigo por email?

en: Suggest this article to
pt: Sugerir este artigo a

en: a 'Subscribe to Comments' link
pt: um link 'Subscreva os comentários"

en: Subscribe to the comments for this post?
pt: Subscrever os comentários para este artigo?

en: Add this to
pt: Addicionar a

en: Mark this on
pt: Marcar em

en: Save this to
pt: Guardar em

en: Submit this link to
pt: Submeter este link a

en: Promote this on
pt: Promover no

en: Blog this on
pt: Blogue no

en: an error occurred in SexyBookmarks
pt: ocorreu um erro no SexyBookmarks

en: SexyBookmarks has been disabled on this page
pt: Sexybookmarks foi desactivado nesta página
